fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto
Za nami dziewiętnasta już edycja Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, wielkiego święta nauki. Przez trzy dni, w samym sercu Krakowa, na Rynku Głównym stało naukowe miasteczko festiwalowe, gdzie swój dorobek i osiągnięcia prezentowały krakowskie uczelnie oraz instytucje naukowe.
Festiwal Nauki i Sztuki to przede wszystkim organizowane przez studentów i naukowców konkursy wiedzy, wycieczki, wykłady i dyskusje. Imprezy odbywają się na krakowskim rynku, w gmachach szkół wyższych Krakowa oraz instytutach PAN. Ważny element tego święta stanowi sztuka, która zawsze towarzyszy wydarzeniom festiwalowym – w formie przedstawień teatralnych, koncertów i wernisaży.
Tegoroczna edycja wyróżniała się stworzoną przez głównego organizatora 19. Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Kawiarenką Naukową, w której dyskusję na tematy dotyczące wpływu nauki i sztuki na jakość życia podejmowali naukowcy, doktoranci i studenci. W panelu „Czy współczesny człowiek traci wrażliwość na piękno?” wzięła udział dr Małgorzata Kaźmierczak z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, a w dyskusji „Jak rozwiązać śledztwo sprzed lat? – zagadki kryminalne i sposoby ich rozwiązania” uczestniczył dr Damian Gil z Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego.
W dwóch namiotach od czwartku do soboty (16–18 maja 2019 r.) swoje prezentacje miały Instytut Filologii Polskiej, Instytut Geografii, Instytut Spraw Społecznych, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie, Instytut Fizyki, Instytut Matematyki, Instytut Neofilologii (filologia włoska i filologia hiszpańska), Instytut Nauk o Informacji, Instytut Politologii, Instytut Biologii i Instytut Techniki. W naszych namiotach można było m.in. sprawdzić swoją wiedzę geograficzną, stworzyć bransoletkę z kolorowego makaronu, wykonać własnoręcznie linotyp, nauczyć się sterować robotem, czy jak udzielić pierwszej pomocy. Na festiwalowej scenie zaprezentowali się natomiast studenci biologii oraz z Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego.
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto
Festiwalowe aktywności cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. To właśnie odwiedzający, których z roku na rok jest coraz więcej, pokazują jak ważne, dla mieszkańców nie tylko Krakowa, ale i całej Małopolski, jest to święto.