studia drugiego stopnia, profil ogólnoakademicki
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku filologia rosyjska posiada pogłębioną i poszerzoną wiedzę o języku, literaturze i kulturze z zakresu języka rosyjskiego oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej, naukowej i w życiu. Legitymuje się zbliżoną do rodzimej znajomością języka rosyjskiego na poziomie biegłości C1+. Posiada interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Absolwent umie rozwiązywać skomplikowane problemy zawodowe i naukowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać (pisemnie i ustnie) wszelkie informacje, a także uczestniczyć w pracy zespołowej. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia.
Absolwent kierunku filologia rosyjska, który wybrał specjalność przekładoznawczą jest przygotowany do wykonywania zawodów w obszarze funkcjonowania korporacji międzynarodowych, firm turystycznych i przedsiębiorstw o różnym profilu, prowadzących działalność promocyjną, tłumaczeniową, wydawniczą, w środkach masowego przekazu, a także w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka rosyjskiego.
Absolwent kierunku filologia rosyjska, który wybrał specjalność nauczycielską jest przygotowany do podjęcia pracy w sektorze edukacji jako nauczyciel we wszystkich typach szkół i innych placówkach oświatowych.
Koncepcja kształcenia zakłada osiągnięcie przez absolwenta kompetencji o charakterze zarówno ogólnym, jak i zawodowym.
Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe
Absolwent kierunku filologia rosyjska dysponuje bardzo dobrą znajomością języka rosyjskiego w mowie i piśmie oraz zaawansowaną wiedzą o literaturze, kulturze i historii Rosji oraz krajów byłego rosyjskiego obszaru językowego. Absolwent, który wybrał specjalność przekładoznawczą posiada kwalifikacje zarówno do tłumaczenia tekstów z języka rosyjskiego na polski i odwrotnie, jak i oceny przekładów. Zgodnie z posiadaną wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami absolwent jest przygotowany przede wszystkim do pracy w biurach tłumaczeniowych oraz firmach prowadzących działalność tłumaczeniową, na stanowiskach wymagających bardzo dobrej znajomości języka rosyjskiego i pogłębionej wiedzy o kulturze krajów rosyjskojęzycznych. Ponadto może zostać zatrudniony w przedsiębiorstwach prowadzących działalność promocyjną, wydawniczą, w środkach masowego przekazu, różnych instytucjach kultury, turystyce i sektorze usług oraz wszędzie tam, gdzie należy wykazać się znakomitą umiejętnością posługiwania się językiem rosyjskim oraz polskim w mowie i piśmie. Legitymuje się ponadto wysokim stopniem znajomości drugiego języka obcego, co pozwala mu na podjęcie pracy w środowisku międzynarodowym.
Absolwent kierunku filologia rosyjska, który wybrał specjalność nauczycielską posiada odpowiednie kwalifikacje psychologiczne, pedagogiczne i dydaktyczne, uprawniające go do wykonywania zawodu nauczyciela języka rosyjskiego w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz innych placówkach oświatowych. Ponadto ma możliwość prowadzenia kursów językowych (również w ramach własnej działalności gospodarczej). Może również podjąć pracę w wydawnictwie, na przykład przy opracowywaniu podręczników szkolnych, w charakterze redaktora.
Dostęp do dalszych studiów
Absolwent studiów drugiego stopnia może kontynuować kształcenie na studiach w szkole doktorskiej oraz na studiach podyplomowych.
Kontakt
Instytut Neofilologii
Kraków, ul. Studencka 5, pokój 101
telefon 12 662 67 31
filologia.rosyjska@uken.krakow.pl