studia pierwszego stopnia (inżynierskie), profil praktyczny
Sylwetka absolwenta
Absolwenci studiów posiadają wiedzę w wybranym zakresie inżynierii produkcji, dziedzin nauk inżynieryjno-technicznych, przyrodniczych i ścisłych oraz o zarządzaniu i jakości. Posiadają umiejętności rozwiązywania zagadnień z wybranego zakresu inżynierii produkcji, w tym: projektowania nowych i nadzorowania istniejących procesów i systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych; nadzorowania obiektów i systemów zarządzania; doboru i szkolenia personelu; zarządzania kosztami, finansami i kapitałem; zarządzania przedsiębiorstwem; marketingu; logistyki; zarządzania inwestycjami rzeczowymi; formułowania zadań z zakresu technologii, zarządzania i finansów, transferu technologii i innowacyjności. Absolwenci są przygotowani do: zarządzania procesami produkcyjnymi w wybranym zakresie inżynierii produkcji; organizowania i zarządzania personelem oraz koordynowania prac zespołów pracowniczych; udziału w realizacji i wdrażaniu prac badawczych i rozwojowych, zwłaszcza dotyczących innowacji technologicznych i organizacyjnych oraz udziału w pracach dotyczących doradztwa technicznego i organizacyjnego w wybranym zakresie inżynierii wytwarzania.
Absolwenci są przygotowani do pracy w: małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach zajmujących się wybranym zakresem inżynierii produkcji; jednostkach projektowych i doradczych obejmujących swoją działalnością inżynierię produkcji; jednostkach gospodarczych oraz administracyjnych, w których wymagana jest wiedza techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.
Absolwenci specjalności inżynieria mechaniczna posiadają wiedzę w zakresie scharakteryzowanym w sylwetce absolwenta kierunku inżynieria produkcji i jakości. Ponadto posiadają wiedzę inżynierską obejmującą znajomość: metod komputerowych stosowanych w projektowaniu maszyn i urządzeń oraz procesów technologicznych, rysunku technicznego, mechaniki technicznej, wytrzymałości materiałów, technologii metali i materiałów konstrukcyjnych, podstawowych materiałów i energooszczędnych technik wytwarzania (ich możliwości i ograniczenia), organizacji systemów wytwórczych, zarządzania i restrukturyzacji zakładów produkcyjnych, organizacji systemów zapewniania jakości, planowania remontów i technologii napraw maszyn oraz urządzeń produkcyjnych oraz elektroniki i automatyki. Wiedza ta umożliwia absolwentom podjęcie pracy zarówno w zakresie organizacji, jak i bezpośredniego uczestnictwa w projektowaniu, wdrażaniu i eksploatacji obrabiarek, urządzeń i zautomatyzowanych systemów wytwórczych. Uniwersalne przygotowanie absolwentów do rozwiązywania zadań o charakterze organizacyjnym i technicznym umożliwia im podjęcie pracy zarówno w wielu gałęziach nowoczesnego przemysłu, jak także prowadzenie własnych małych i średnich przedsiębiorstw.
Absolwenci specjalności ekoenergetyka posiadają wiedzę w zakresie scharakteryzowanym w sylwetce absolwenta kierunku Inżynieria Produkcji i Jakości. Zakres tematyki obejmuje zarówno konwencjonalne, jak i odnawialne źródła energii. W zakresie wykorzystania energii absolwent potrafi ocenić ekonomikę najbardziej energochłonnych procesów na przykład termicznej obróbki żywności, ogrzewnictwa i klimatyzacji. Ponadto absolwenci posiadają wiedzę inżynierską obejmującą znajomość: metod komputerowych stosowanych w projektowaniu systemów ekoenergetycznych, ekologii i ochrony środowiska, podstawowych materiałów i energooszczędnych technik wytwarzania, organizacji systemów wytwórczych, biopaliw, utylizacji odpadów, gospodarki energetycznej, mikroklimatu oraz elektrycznych urządzeń małej energetyki. Uniwersalne przygotowanie absolwentów do rozwiązywania zadań o charakterze organizacyjnym i technicznym umożliwia im podjęcie pracy zarówno w wielu gałęziach nowoczesnego przemysłu, jak i prowadzenia własnych małych i średnich przedsiębiorstw. W szczególności absolwent jest przygotowany do podjęcia działalności w dziedzinie małej energetyki z nastawieniem ekologicznym.
Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe
Uzyskane wykształcenie daje przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, do pracy zawodowej, w której wymagany jest tytuł zawodowy inżyniera oraz opis kwalifikacji ujęty w sylwetce absolwenta kierunku, a szczególności do pracy w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach zajmujących się wybranym zakresem inżynierii produkcji; jednostkach projektowych i doradczych obejmującą swoją działalnością inżynierię produkcji; jednostkach gospodarczych oraz administracyjnych, w których wymagana jest wiedza techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.
Dostęp do dalszych studiów
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych.
Kontakt
Instytut Nauk Technicznych
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 32
telefon 12 662 63 31
technika@uken.krakow.pl