studia pierwszego stopnia, profil ogólnoakademicki
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów na kierunku ochrona ludności i obrona cywilna pierwszego stopnia posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Zna i rozumie zasady działania instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludności we wszystkich fazach zarządzania kryzysowego, a także koncepcje bezpieczeństwa społecznego. Potrafi analizować potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, gromadzić, przetwarzać i przekazywać informacje. Posiada praktyczne umiejętności planowania, reagowania i działania w zespole w czasie kryzysu oraz udzielania profesjonalnej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Absolwent posiada kompetencje komunikowania się z otoczeniem, budowania relacji i organizacji działań prospołecznych i przedsiębiorczych wzmacniających odporność społeczności lokalnych na potencjalne kryzysy.
Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe
Absolwent studiów jest przygotowany do pracy w:
- Organizacjach i instytucjach administracji państwowej i samorządowej różnego szczebla na terenie całego kraju takich jak:
- państwowe służby ratownicze, na przykład Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowe Ratownictwo Medyczne;
- organizacje ratownicze i humanitarne o charakterze społecznym, między innymi Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż;
- służby ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, na przykład SZRP, SOP, Policja.
- Przedsiębiorstwach produkcyjnych działających w zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu.
- Przedsiębiorstwach usługowych (na przykład ochrony osób i mienia).
- Organizacjach non profit.
W szczególności w obszarze transportu i komunikacji oraz organizacji imprez masowych w dziale odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zapobieganie sytuacjom kryzysowym.
Absolwent studiów kierunku ochrona ludności i obrona cywilna posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania następujących zadań:
- planowania i opracowywania przedsięwzięć ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym plany działania operacyjnego na danym obszarze;
- związanych z nakładaniem obowiązków świadczeń osobistych i rzeczowych;
- organizacji i koordynacji szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, a także ćwiczenia oraz treningi z zakresu zarządzania kryzysowego;
Podczas występowania sytuacji kryzysowych może być odpowiedzialny za realizację działań mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz pomocy ludności poszkodowanej w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia.
Dostęp do dalszych studiów
Uzyskany tytuł zawodowy (licencjat) daje możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia, na przykład na kierunku bezpieczeństwo narodowe i podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych.
Kontakt
Instytut Bezpieczeństwa i Informatyki
Kraków, ul. Ingardena 4, pokój 203N
telefon 12 662 66 04
inob@uken.krakow.pl