studia drugiego stopnia, profil ogólnoakademicki
Sylwetka absolwenta
Absolwent posiada rozszerzoną wiedzę o rodzajach struktur, więzi i instytucji społecznych oraz rządzących nimi regułach. Zna najważniejsze szkoły i kierunki socjologii, rozumie różnice między nimi, a także ich związki z wybranymi kierunkami teoretycznymi w naukach humanistycznych i społecznych. Rozumie związki socjologii z innymi naukami społecznymi, takimi jak psychologia oraz nauka o państwie i prawie; zna pojęcia, którymi te ostatnie się posługują, a także problemy, którymi się zajmują. Zna zaawansowane metody i techniki – zarówno ilościowe jak i jakościowe – którymi posługuje się socjologia jako nauka społeczna, potrafi je wykorzystać stosując nowoczesne technologie komputerowe. Absolwent potrafi zastosować wspomnianą wiedzę, a także metody i techniki do analizy konkretnych problemów społeczeństwa polskiego i innych społeczeństw. Rozumie znaczenie współczesnych procesów globalizacyjnych, ich skutki oraz wpływ na społeczeństwo polskie i inne społeczeństwa. Potrafi w sposób pogłębiony prognozować skutki konkretnych procesów i zjawisk społecznych z wykorzystaniem zaawansowanych metod i narzędzi, a także posługiwać się systemami normatywnymi oraz normami i regułami w celu rozwiązywania konkretnych zadań z zakresu socjologii. Posiada również umiejętności językowe zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Absolwent posiada kompetencje społeczne umożliwiające mu prawidłowe identyfikowanie i rozstrzyganie dylematów związanych z wykonywaniem zawodu socjologa/badacza społecznego, jak również uczestnictwo w przygotowaniu i realizacji projektów społecznych.
Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe
Studia przygotowują absolwenta do pracy w różnorodnych instytucjach życia społecznego. Absolwent studiów socjologicznych drugiego stopnia wybierający specjalność kryminologia i dezorganizacja społeczna może pracować w zespołach rozwiązujących problemy związane z przestępczością i patologią społeczną. Ponadto ukończenie tej specjalności stwarza możliwość przygotowania do pracy w grupach dyspozycyjnych typu: Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna, Służba Więzienna. Umożliwia też ubieganie się o pracę na stanowisku kuratora sądowego oraz w placówkach takich, jak: ośrodki socjoterapii czy administracji państwowej i samorządowej na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem.
Z kolei absolwent studiów socjologicznych drugiego stopnia w zakresie specjalności socjologia biznesu z elementami design thinking będzie mógł podjąć pracę w ośrodkach badawczych, szkoleniowych, konsultingowych, organizacjach pozarządowych, administracji przedsiębiorstw sektora rządowego jak i samorządowego. Absolwent będzie mógł podjąć pracę w organizacjach doradczych, szeroko pojętych działach HR przedsiębiorstw i korporacji w kraju, jak również poza jego granicami, gdzie będzie mógł zajmować się doborem i szkoleniem pracowników.
Warunkiem uruchomienia specjalności na studiach drugiego stopnia jest zgłoszenie się na nią przynajmniej 20 studentów.
Dostęp do dalszych studiów
Możliwość kontynuacji nauki w szkole doktorskiej oraz na studiach podyplomowych.
Kontakt
Instytut Socjologii
Kraków, ul. Podchorążych 2, pokój 242
telefon 12 662 62 23
is@uken.krakow.pl