Od 9 marca 2022 roku w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie działa świetlica dla dzieci z Ukrainy. To szczególna forma wsparcia zarówno dla dzieci, które uciekły z pożogi wojennej, jak i dla ich mam.
Z inicjatywą stworzenia świetlicy dla dzieci ukraińskich wystąpiły Dyrektor Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej prof. dr hab. Bożena Muchacka oraz dr hab. Olena Bocharova, prof. UP, które zgromadziły wokół tej idei potencjał wielu osób, chcących zaangażować się w pomoc najmłodszym ofiarom wojny. Powstanie świetlicy wsparła także Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UP, która zadbała o doposażenie świetlicy. Kwestie organizacyjne i merytoryczne są realizowane w obrębie zespołu roboczego, który reprezentują dr hab. Olena Bykovska, prof. UP, dr Joanna Szczyrba-Poroszewska, dr Agnieszka Muchacka-Cymerman, Monika Semik, Urszula Dworska-Kaczmarczyk, a także dr Jarosław Bykowski, realizujący staż w instytucie.
Otwarcie świetlicy i przywitanie wszystkich dzieci nastąpiło 9 marca. Instytut, z wykorzystaniem zaangażowania pracowników, studentów, dyplomowanych nauczycielek z Ukrainy – matek dzieci, zapewnia wiele atrakcji, pozwalając na integrację oraz zawiązanie więzi pomiędzy najmłodszymi członkami społeczności Uniwersytetu Pedagogicznego. Obecność specjalistycznej kadry zapewnia również wsparcie psychologiczne w tej trudnej i niezrozumiałej dla najmłodszych sytuacji.
Świetlica działa w dwóch obszarach. Z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 11 lat zorganizowano kącik zabaw oraz prowadzone są zajęcia ruchowe, muzyczne, plastyczne i informatyczne. Zapewniono także poczęstunek i wsparcie psychologa dziecięcego.
Jak podkreśla prof. dr hab. Bożena Muchacka świetlica ma także duże znaczenie dla mam, dając im szansę na chwilę spokoju i odpoczynku po dramatycznych przeżyciach w swoim kraju (mają także możliwość skorzystania z opieki psychologa), jak i czas na załatwienie formalności związanych między innymi ze znalezieniem pracy czy wynajęciem mieszkania.
Opieka nad dziećmi, pomoc psychologiczna i wsparcie są zapewnione w obu językach (polskim i ukraińskim).
Możliwe jest zgłaszanie uczestnictwa dzieci w zajęciach, a lista jest cały czas otwarta. Świetlica jest zlokalizowana w budynku Instytutu przy ul. Ingardena 4 i działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–14.00. Zgłoszenia: dr hab. Olena Bocharova, prof. UP (telefon 880 343 546).