„Dzień dobry” i „Cześć” to słowa, od których rozpoczęli kurs języka polskiego uchodźcy z Ukrainy, znajdujący się pod opieką Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dzięki inicjatywie Instytutu Neofilologii i Instytutu Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie blisko 50 osób przez kolejne pięć tygodni pozna język polski, co pomoże im w lepszej aklimatyzacji w naszym kraju.
Od kilkunastu dni około 130 osób z Ukrainy znajduje się w domu studenckim „Krakowiak”, gdzie dzięki pomocy władz uczelni oraz pracowników i studentów znalazło bezpieczne schronienie. Teraz dzięki kolejnej inicjatywie mogą poznać lepiej Polskę i nasz język. Wszystko za sprawą kursu organizowanego przez Instytut Neofilologii – filologia rosyjska (dzięki decyzji Zastępcy Dyrektora Instytutu Neofilologii dr. hab. Bogumiła Ostrowskiego, prof. UP) oraz Instytut Psychologii (dzięki decyzji Dyrektora Instytutu Psychologii dr. Rafała Abramciowa).
Z inicjatywą organizacji kursu wystąpiły dr hab. Lesława Korenowska, prof.UP (Instytut Neofilologii – filologia rosyjska) oraz dr Agnieszka Hennel-Brzozowska (Instytut Psychologii). Kurs jest bezpłatny, a wykładowcy – zarówno pracownicy, jak i studenci Uniwersytetu Pedagogicznego poprowadzą go charytatywnie. Nauka języka potrwa pięć tygodni i będzie odbywała się codziennie od poniedziałku do piątku. Jak podkreślają organizatorki – kurs przede wszystkim pozwoli uczestnikom opanować język polski w stopniu umożliwiającym samodzielne funkcjonowanie. Uczestnicy kursu otrzymają także certyfikaty znajomości języka polskiego na poziomie A1.
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie pracuje nad uruchomieniem kolejnych kursów, tym razem adresowanych przede wszystkim do osób, które chcą rozpocząć studia na naszej uczelni.
Kurs w „Krakowiaku” otworzył 21 marca wykład prof. dr. hab. Tadeusza Szczerbowskiego, kierownika Katedry Przekładoznawstwa Filologii Rosyjskiej. Szkolenie zakończy się 22 kwietnia 2022 roku. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia.