Zarządzeniem z dnia 31 sierpnia 2023 r. Rektor prof. dr hab. Piotr Borek utworzył z dniem 1 września 2023 r. w strukturze Uniwersytetu Instytut Nauk Medycznych w organizacji. Równocześnie rozpoczęto prace nad poszerzeniem oferty dydaktycznej naszej uczelni o co najmniej dwa kierunki: pielęgniarstwo i medycynę.
„Nasz plan zakłada, że na pielęgniarstwie pierwsi studenci zaczną kształcić się już 1 października 2024 r., a na kierunek lekarski rekrutację przeprowadzimy najpóźniej na rok akademicki 2025/2026. Te plany zostały uwzględnione w strategii rozwoju uczelni na lata 2023–2030” – mówi Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN. Przez niemal pięć miesięcy uczelnia wykonała liczne prace mające na celu przygotowanie nie tylko programu studiów i pozyskanie odpowiedniej kadry dydaktycznej, ale i nawiązanie współpracy z jednostkami leczniczymi, umożliwiającymi prowadzenie zajęć praktycznych oraz organizowanie praktyk i staży. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu powołanemu przez Rektora UKEN koordynatora ds. utworzenia Instytutu Nauk Medycznych dr Anny Prokop-Staszeckiej, prof. UKEN, wieloletniej dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz pracowników Działu Dydaktyki i Praktyk UKEN.
„Bardzo ważne są podpisane umowy o współpracy z podmiotami leczniczymi, bo one przy rozpoczęciu starań o akredytację obu kierunków będą kluczowe. Dziś mamy podpisanych już 15 umów ze szpitalami i zakładami opieki zdrowotnej z całej Małopolski. Będzie to z pewnością z korzyścią dla tych placówek, jak i dla naszych przyszłych studentów, którzy zapewne trafią do nas z różnych części województwa. Cieszę się z bardzo pozytywnego odbioru w środowisku medycznym naszej inicjatywy poszerzenia oferty edukacyjnej i z chęci rozpoczęcia przez szpitale współpracy z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie” – podkreśla prorektor dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN, dodając, że w przygotowaniu jest kolejnych pięć umów z jednostkami medycznymi.
Do tej pory Uniwersytet podpisał umowy z: Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” z siedzibą w Krakowie, Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o., Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Myślenicach, Zespołem Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Zespołem Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, Zespołem Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, Szpitalem Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Szpitalem św. Anny w Miechowie, Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie , Szpitalem Powiatowym w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego, Szpitalem Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Bochni.