Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zaprasza na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunku nauki o rodzinie.
Absolwent wykazuje pogłębioną wiedzę o charakterze interdyscyplinarnym, obejmującą rozszerzoną terminologię, teorie i metodologię z zakresu nauk o rodzinie i nauk współpracujących.
W zakresie umiejętności: posługuje się warsztatem diagnostycznym, wyszukuje informacje korzystając z różnych źródeł, analizuje je i integruje oraz formułuje na ich podstawie krytyczne sądy, prowadzi badania naukowe z jednoczesnym doskonaleniem warsztatu diagnostycznego, pracuje w grupie i kieruje zespołem, formułuje i wyraża własne poglądy dotyczące zagadnień z zakresu nauk o rodzinie i dyscyplin współpracujących, integruje wiedzę z różnych dyscyplin społecznych przyrodniczych i humanistycznych oraz stosuje ją w praktyce.
Cechuje się kompetencjami społecznymi: wykazuje wrażliwość na różnego rodzaju problemy natury biologicznej, medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, etycznej i bioetycznej, komunikuje się i współpracuje z otoczeniem, podejmuje wyzwania zawodowe i osobiste z uwzględnieniem norm etycznych i zawodowych wykazuje odpowiedzialność za drugiego człowieka.
Wybrane przedmioty na studiach
Socjologia rodziny
Biomedyczne podstawy rozwoju człowieka
Psychologia biegu życia
Interwencja kryzysowa
Profilaktyka społeczna i uzależnień
Psychologia społeczno-wychowawcza
Praca z rodziną wieloproblemową
Prawa dziecka
Absolwent posiada przygotowanie do pracy jako koordynator pieczy zastępczej. Po ukończeniu studiów drugiego stopnia kierunku nauki o rodzinie jest przygotowany do pracy w placówkach opiekuńczo wychowawczych, poradniach psychologicznopedagogicznych specjalistycznych, w państwowej i samorządowej administracji oświatowej, placówkach kształcenia ustawicznego, a także w instytucjach profilaktyki społecznej oraz samozatrudnienia.
Absolwent kierunku nauki o rodzinie (specjalność koordynator pieczy zastępczej) może znaleźć zatrudnienie w: jednostkach samorządowych (w charakterze asystenta rodziny, koordynatora pieczy zastępczej), placówkach wsparcia dziennego (na przykład hospicja domowe, ośrodki opieki wyręczającej), placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach opiekuńczo-terapeutycznych, ośrodkach adopcyjnych, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach realizujących zadania z obszaru wspierania rodziny (PCPR, MOPS, GOPS).
Planowany czas uruchomienia kierunku to rok akademicki 2022/2023 (pod warunkiem otrzymania zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki).