Spotkanie autorskie z dr Anną Kamińską‑Malandain

Kraków
Wydawnictwo Naukowe UKEN i Biblioteka Główna UKEN zapraszają na dyskusję poświęconą książce „Nieskończona chwila nadziei. O śmierci, cierpieniu i czasie” dr Anny Kamińskiej‑Malandain.
10 kwietnia 2025 roku, godzina 16.00
Biblioteka Główna UKEN – budynek główny UKEN, parter
Wstęp wolny.
O książce
Książka „Nieskończona chwila nadziei” Anny Kamińskiej-Malandain została napisana językiem jasnym i przejrzystym, jej niewątpliwym atutem jest również dbałość o komunikatywność i odejście od nazbyt specjalistycznego żargonu filozoficznego. To wszystko sprawia, ze grono jej odbiorców nie będzie ograniczone do fachowców, ale z pożytkiem mogą po nią sięgnąć wszyscy zainteresowani problematyką etyczną i jej obecnością w literaturze oraz w codziennym doświadczeniu każdego człowieka. Sięgnięcie do własnych doświadczeń życiowych i edukacyjnych w sposób dyskretny i wręcz poetycki stanowi swoiste zaproszenie do dialogu z Czytelnikiem. Trzeba stwierdzić, że „Nieskończona chwila nadziei” stanowi ważny wkład i nieodzowny punkt odniesienia dla dalszych poszukiwań na temat kluczowych dla ludzkiej egzystencji problemów śmierci, nadziei i czasu w refleksji filozoficznej i literackiej.
prof. Stanisław Obirek
Pierre Hadot w książce „Filozofia jako ćwiczenie duchowe” pisze: „Filozofia ukazuje się […] w swym aspekcie pierwotnym nie jako konstrukcja teoretyczna , lecz jako metoda kształtowania w sposób nowy życia i widzenia świata, jako próba przekształcenia człowieka”. W kontekście filozoficznych wyzwań opisywanych przez Hadota praca „Nieskończona chwila nadziei” jawić się może jako zdająca sprawę z „ćwiczeń duchowych” Anny Kamińskiej-Malandain podejmowanych w szczególnych sytuacjach życiowych – takich jak śmierć bliskiej osoby, narodziny dziecka, doświadczenie cierpienia – i inspirowanych wieloma tekstami filozofów oraz artystów w związku z problematyką śmierci, cierpienia, czasu oraz nadziei. Jej książka jako całość stanowi komunikatywny, kompletny oraz inspirujący zapis poszukiwań.
prof. Piotr Orlik
Wspierane przez iCagenda