Za nami IX Ogólnopolskie Forum Geo-Produkt, które odbyło się 10–11 października 2024 roku w Termach Chochołowskich. Hasło tegorocznej edycji konferencji brzmiało: „Geoturystyka u źródeł. Od wód mineralnych do geo-produktu”.
Ogólnopolskie Forum Geo-Produkt to cykliczna konferencja, w której udział biorą naukowcy i praktycy związani z geoturystyką, ochroną georóżnorodności, edukacją geologiczną i popularyzacją nauk o Ziemi. W tym roku organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wraz z Geoparkiem Świętokrzyskim UNESCO, Geonaturą Kielce – Centrum Geoedukacji, Chochołowskimi Termami, Katedrą Geologii Ogólnej i Geoturystyki AGH oraz Geografický ústav SAV. Przy organizacji forum udział brał Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.
Konferencję otworzyli Zastępca Dyrektora Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi UKEN dr hab. Tomasz Bryndal, prof. UKEN wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Czarny Dunajec Marcinem Ratułowskim oraz dr. inż. Krzysztofem Miśkiewiczem, który przybliżył historię organizacji forum. Prezentacje inauguracyjne wygłosili prof. dr hab. Krzysztof Bąk (Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi UKEN) oraz dr hab. inż. Józef Chowaniec (Polskie Towarzystwo Geologiczne). Kolejnym punktem programu były sesje dyskusyjne dotyczące: znaczenia wód termalnych i mineralnych w geoturystyce, głównych wyzwań i problemów związanych z tworzeniem geoparków, doskonalenia kadr dla rozwoju geoturystyki w Polsce oraz potencjału geostanowisk w najbliższej okolicy.
11 października uczestnicy forum wzięli udział w wycieczce terenowej i odwiedzili cztery geostanowiska zlokalizowane na Podhalu i Orawie: Bachledówkę, Skałkę Rogoźnicką, Torfowisko Baligówkę oraz Orawską Zaporę. Torfowisko Baligówka było miejscem, w który, dzięki pracownikom Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu Grupa Podhale (Krzysztofowi Domareckiemu i Amelii Domareckiej), uczestnicy mogli zapoznać się z ideą etyki outdorowej i surwiwalu oraz, dzięki przedstawicielce Fundacji Macerat (Paulinie Żakiecie), poznać tajniki ziołolecznictwa roślinami porastającymi torfowiska. Przewodnikami tego dnia byli prof. dr hab. Krzysztof Bąk oraz dr Anna Chrobak-Žuffová, koordynatroka wydarzenia z Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi UKEN.
W pracach organizacyjnych uczestniczyli studenci drugiego roku geografii (studia drugiego stopnia): Aleksandra Bobrek, Natalia Konderak, Dariusz Kuśnierz oraz Karolina Pałka.
(fot. Dariusz Kuśnierz i Anna Chrobak-Žuffová)