fot. Marcelina Woźnicka
23–25 października 2024 roku w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Perspektywa postkolonialna w badaniach nad historią Polski: Korzyści, wyzwania, potencjał”. Trzydniowe obrady przyciągnęły naukowców z 11 krajów i niemalże wszystkich kontynentów, którzy przybyli do stolicy Małopolski podzielić się spostrzeżeniami na temat analogii pomiędzy historią Polski a tzw. Globalnego Południa, a także uwikłań Polski w procesy kolonialne i dekolonizacyjne.
Wśród tematów przedstawionych przez prelegentów znalazły się między innymi: upadek imperiów i (od)budowa państwa polskiego po I wojnie światowej, polityka III Rzeszy wobec okupowanej Polski, osadnictwo polskie w Ameryce Południowej czy też rola polskich społeczności w Afryce doby dekolonizacji. Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych prof. Andrzej Kuropatnicki, wykład wstępny wygłosiła prof. Lenny A. Ureña Valerio z University of New Mexico (USA), a uwagi końcowe przedstawił dr Ian Macqueen z University of Pretoria (RPA).
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
Konferencja przyciągnęła szerokie grono studentów i członków społeczności akademickiej.
Organizatorem konferencji był Instytut Historii i Archiwistyki UKEN, a inicjatorem dr Piotr Puchalski, prof. UKEN.
Konferencja i publikacje z niej wynikające czerpią finansowanie z programu IDUB Excellent Impact. Wydarzenie otrzymało również wsparcie ze strony Narodowego Centrum Nauki oraz Instytutu Pileckiego.