„Prawie Kino” Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Pedagogicznego zaprasza na pokaz filmu „Amator” oraz spotkanie z Jerzym Stuhrem.
Termin: 31 maja 2017 r. (środa), godz. 17.00
Miejsce: Audytorium im. prof. Wincentego Danka, ul. Podchorążych 2
Pierwsza część wydarzenia – pokaz filmu „Amator” – rozpocznie się o godz. 17.00. Po projekcji (ok. godz. 19.00) odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym, którym tym razem będzie sam prof. Jerzy Stuhr!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Jerzy Stuhr – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog, profesor sztuk teatralnych, pisarz i polonista. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podczas studiów był związany z krakowskim Teatrem STU, a później debiutował na deskach Starego Teatru. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem PWST w Krakowie. Jerzy Stuhr jest znany z wielu polskich produkcji filmowych, m.in. „Wodzirej”, „Seksmisja”, „Kingsajz", „Deja vu”, „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch”, „Korowód” czy „Amator", który będzie można obejrzeć na naszej Uczelni w dniu 31 maja.
„Amator” – film fabularny w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego powstały w 1979 roku. Jeden z najgłośniejszych filmów zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz (Jerzy Stuhr) – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip bowiem, jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swojej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Kieślowski z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolną ewolucję Filipa, który z człowieka „schowanego” we własną prywatność, ceniącego ponad wszystko „święty spokój”, przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Amatorskim filmom Mosza daleko bowiem do propagandy sukcesu. Wręcz przeciwnie – samorodny reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Cena prawdy jest jednak wysoka... [opis dystrybutora].
„Prawie Kino” – autorski projekt Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działający w 9 miastach w Polsce. W ramach projektu organizowane są m.in. nieodpłatne wydarzenia poszerzające filmowe horyzonty (spotkania, pokazy, warsztaty). Celem „Prawie Kina” jest także promocja świata kina w Internecie.