fot. Marek Borowski/KPRP
W ramach Narodowej Rady Rozwoju, 15 grudnia 2021 roku Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Bezpieczeństwa i Obronności. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się w Pałacu Prezydenckim. W skład Rady weszli przedstawiciele służb mundurowych, osoby doświadczone w służbie w armii, przedstawiciele świata nauki oraz eksperci, między innymi z zakresu cyberbezpieczeństwa.
„Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dzisiaj łatwa i to w wielu aspektach. Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu zupełnie nowej formuły konfliktu, jakimi są konflikty i ataki o charakterze hybrydowym” – mówił Andrzej Duda, dziękując za gotowość do tego, aby wspomóc funkcjonowanie głowy państwa w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem, ocenie obecnych, a także przyszłych zagrożeń oraz w wypracowaniu strategii rozwojowej.
Wśród osób powołanych w skład Rady, obok Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego (przewodniczącego Rady), Andrzeja Zybertowicza, Izabeli Albrycht, Katarzyny Chałubińskiej-Jentkiewicz, Jerzego Chmielewskiego, Grzegorza Hałupki, Antoniego Z. Kamińskiego, Krzysztofa Pobuty, Romana Polko, Filipa Seredyńskiego, Pawła Solocha i Tomasza Zdzikota, znalazł się naukowiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. Przemysław Wywiał, prof. UP.
Rada do spraw Bezpieczeństwa i Obronności jako organ konsultacyjno-doradczy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będzie między innymi przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności.