Władze Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie nie ustają w działaniach zmierzających do wsparcia nauczycieli, którzy od przyszłego roku szkolnego będą odpowiadać za kształcenie uczniów w ramach przysposobienia obronnego. Podjęte w tym zakresie działania przez Uniwersytet zostały przedstawione 5 kwietnia 2022 roku w Warszawie przez Rektora prof. dr. hab. Piotra Borka i Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UP.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że od roku szkolnego 2022/2023 w szkołach w ramach edukacji dla bezpieczeństwa zostaną wprowadzone treści z zakresu przysposobienia obronnego, w tym między innymi strzelectwo, pierwsza pomoc i kartografia. Wymaga to odpowiedniego przygotowania zarówno resortu, jak i nauczycieli. Z tego względu już po raz drugi w ostatnich dniach doszło w Warszawie do spotkania władz Uniwersytetu Rektora prof. dr. hab. Piotra Borka i Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UP z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierzem Bernackim oraz Wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terleckim.
Władze uczelni nie tylko przedstawiły propozycje dotyczące kształtowania podstawy programowej dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, ale zaprezentowały prowadzone już działania zmierzające do uruchomienia dedykowanych kursów doskonalących dla nauczycieli, a docelowo również studiów podyplomowych w tym zakresie. Rektor prof. Piotr Borek podkreśla konieczność praktycznego przygotowania nauczycieli do realizacji zajęć szkolnych. Kluczową dla Uniwersytetu inwestycją w tym zakresie jest budowa na terenie przy ul. Rydla nowoczesnej wielostanowiskowej strzelnicy. Działania te wymagają jednak odpowiedniego wsparcia z budżetu centralnego.
Wstępne umiejscowienie Strzelnicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Rydla
Coraz bardziej realne staje się także uruchomienie kierunku pielęgniarstwo oraz kształcenie na poziomie studiów pierwszego stopnia w zawodach medycznych i paramedycznych.