fot. Marcin Kania
11 maja 2022 roku w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu odbył się koncert z okazji rocznicy założenia Uniwersytetu Pedagogicznego. Wydarzenie miało wyjątkowo uroczystą oprawę zarówno ze względu na entourage, jak i dobór repertuaru.
Koncert zgromadził gości reprezentujących świat nauki, kultury, sztuki. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UP, który podkreślił dobór repertuaru oraz symbolikę wydarzenia: „Włączając do repertuaru koncertu z okazji Święta Uniwersytetu Pedagogicznego utwór z kręgu muzyki cerkiewnej, kierowaliśmy się przede wszystkim potrzebą okazania specyficznego «dowodu», ale też zwrócenia się w stronę symbolu, który podkreśli naszą jedność ze wszystkimi, którzy walczą ze złem. Muzyka cerkiewna jest bardzo mocno połączona z liturgią. Daje to możliwość na szczególne zwrócenie się w stronę sacrum, zwłaszcza w sytuacji jaka dzieje się za naszą granicą. Do wykonania wyjątkowej modlitwy «Ave Maria» Camille’a Saint-Saënsa zaproszone zostały solistki z Ukrainy. Cały program zespołu chóralnego jest ukrytym dziękczynieniem za możliwość powrotu i bycia ponownie tu i teraz. Jedność, którą obrazuje współpraca społeczności akademickiej, zrzeszonej zarówno w Chórze Educatus, jak i w Orkiestrze Kameralnej i Symfonicznej z solistkami z Ukrainy oraz z przedstawicielami Akademii Muzycznej i Filharmonii Krakowskiej pozwoliła na przygotowanie wspaniałego repertuaru oraz koncertu uświetniającego rocznicę założenia naszej Uczelni”. Występom artystów towarzyszyły zapowiedzi wprowadzające w atmosferę utworów.
fot. Marcin Kania
fot. Marcin Kania
Spotkanie przy muzyce rozpoczął występ Chóru Żeńskiego Educatus pod kierownictwem artystycznym prof. dr. hab. Adama Korzeniowskiego. Program występu chóru obejmował Tantum ergo, Ave verum i Ave Maria Camille’a Saint-Saensa, Sierdce Bogomatieri Władysława Agafonnikowa i Ave verum corpus Wolfganga Amadeusa Mozarta.
fot. Marcin Kania
fot. Marcin Kania
Drugą część wieczoru uświetnił występ Orkiestry Kameralnej oraz Orkiestry Symfonicznej pod batutą dyrygent dr Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęski. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej zabrzmiały utwory Antonio Vivaldiego: koncert fletowy g-moll La Notte oraz koncert skrzypcowy G-dur La Stravaganza. Program Orkiestry Symfonicznej obejmował utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta (Uwertura do opery Wesele Figara), Ludwiga van Beethovena (Uwertura Coriolan), Henryka Wieniawskiego (Legenda) oraz Antonína Dvořáka (Humoreska).
fot. Marcin Kania
Występy młodych artystów z Uniwersytetu Pedagogicznego wywarły duże wrażenie na odbiorcach: wypełniona po brzegi widownia, gromkie brawa i słowa uznania zachęcają do organizacji kolejnych muzycznych spotkań przez Uniwersytet Pedagogiczny.