fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie i Muzeum Krakowa podpisali 18 maja – w Międzynarodowy Dzień Muzeów – umowę o współpracy przy prowadzeniu kierunku studiów turystyka historyczna i muzealnictwo.
Nowy kierunek znajdzie się w ofercie Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego na rok akademicki 2022/2023. Uczelnia i Muzeum wspólnie opracowują plan i program studiów. W umowie znalazły się też zapisy o wzajemnych konsultacjach roboczych, stażach dla pracowników, a także prowadzeniu badań naukowych, organizowaniu konferencji i innych działań o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym, a nawet przygotowywaniu wystaw Muzeum.
W programie studiów znajdzie się też kurs „Ekspozycje muzealne Muzeum Krakowa”, w ramach którego wybrane wykłady wygłaszać będą pracownicy Muzeum. Uniwersytet Pedagogiczny i Muzeum Krakowa deklarują też chęć wspólnego aplikowania o środki zewnętrzne na realizację wspomnianych działań.
„Cieszę się bardzo z podpisania tej umowy. Traktuję ją jako potwierdzenie marki Muzeum Krakowa i docenienia potencjału drzemiącego w naszym zespole. Warto podkreślić, że dzięki realizacji naszej umowy Kraków będzie jednym z trzech ośrodków akademickich w Polsce ze stricte muzealniczym kierunkiem studiów pierwszego stopnia” – mówi dr Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Krakowa.
fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa
fot. Marcin Gulis/Muzeum Krakowa
Satysfakcji nie kryje także prof. dr hab. Piotr Borek, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: „Mamy nadzieję, że potencjał kadrowy Muzeum Krakowa będzie merytorycznym zapleczem dla nowego kierunku studiów w IHiA. Liczymy też, że placówka będzie odpowiednim miejscem realizacji praktyk przez naszych studentów, którzy w przyszłości zasilą kadry tego Muzeum, jak i innych placówek muzealnych w Polsce”.
Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki dr hab. Agnieszka Sikorska-Chłosta, prof. UP, podkreśla wyjątkowość oferty Uniwersytetu Pedagogicznego: „Szczególne znaczenie będzie miał kurs «Ekspozycje muzealne Muzeum Krakowa», w ramach którego wybrane wykłady wygłaszać będą pracownicy Muzeum. Kończyć się on będzie egzaminem, dającym uprawnienia do otrzymania certyfikatu muzealnego, upoważniającego do oprowadzania po wystawach Muzeum w oddziałach i filiach: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem, Rynek Podziemny i Pałac Krzysztofory. Zajęcia odbywać się będą nie tylko w murach uczelni, ale także w terenie. To niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z niedostępnymi na co dzień muzealnymi zakamarkami, a także zwiedzić Kraków i inne miejsca w kraju oraz za granicą”.
Rekrutacja na studia ruszy już 1 czerwca 2022 roku, a wszelkie informacje na temat nowego kierunku można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Historii i Archiwistyki.