fot. Marcelina Woźnicka
Pod hasłem „Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc innym” odbył się XXV Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Neuronauki w diagnozie i rehabilitacji osób z uszkodzeniami mózgu”, zorganizowany 7–9 grudnia 2023 roku w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Blisko 300 uczestników i niemal 100 wystąpień i warsztatów złożyło się na to wydarzenie.
Tegoroczny Kongres Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego miał jubileuszowy charakter nie tylko z uwagi na 25. edycję. Odbywał się bowiem także w roku 30-lecia istnienia Towarzystwa oraz 20-lecia istnienia oficjalnego czasopisma PTNeur „Acta Neuropsychologica” (Impact Factor oraz 200 punktów na liście MEiN). W trakcie obrad uczczono również 45-lecie działalności naukowej prof. zw. dr hab. Marii Pąchalskiej, założycielki i prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego. Swój jubileusz – 25-lecia pracy naukowej świętował także dr Łukasz Krzywoszański, główny organizator Kongresu, Dyrektor Centrum Badań Funkcji Neurokognitywnych i Samoregulacji „Neureka” oraz Kierownik Katedry Psychologii Neurokognitywnej.
Patronat honorowy nad Kongresem objęli: Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski, Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej prof. dr hab. Piotr Borek, który oficjalnie tworzył obrady oraz Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii dr hab. Ireneusz Świtała, prof. UKEN.
Kongres zgromadził blisko 300 uczestników z całej Polski – zarówno reprezentantów nauki, jak i praktyków, pracujących na co dzień z pacjentami. „W trakcie kongresu zaproponowaliśmy 18 wykładów, wygłoszono 48 referatów, zaprezentowano 26 plakatów konferencyjnych w ramach sesji posterowej. Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników cieszyło się dziewięć warsztatów przedkongresowych, w trakcie których wybitni naukowcy dzielili się wynikami swoich badań i metodami pracy z pacjentami” – podsumowuje dr Łukasz Krzywoszański. W kongresie wzięli także udział partnerzy ze społecznego i gospodarczego otoczenia uczelni – wydawnictwa i przedsiębiorstwa prezentujące zastosowanie nowoczesnych neurotechnologii opartych na zdobyczach współczesnych neuronauk.
fot. Marcelina Woźnicka
Prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego prof. zw. dr hab. Maria Pąchalska złożyła podziękowanie na ręce Rektora Uniwersytetu prof. dr. hab. Piotra Borka za goszczenie uczestników Kongresu w nowoczesnej Auli Głównej a także za docenienie jej pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej specjalną statuetką Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wręczyła również podczas Kongresu przyznane przez Kapitułę Nagród Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego wyróżnienia: 5 figurek Copernicus Prize 2023, 42 dyplomy Virtuti Medicinali 2023 oraz 8 Orderów za Uratowanie Życia i Zdrowia.
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
Podsumowując obrady prof. zw. dr hab. Maria Pąchalska stwierdziła: „Kongres skupił moich współpracowników i uczniów, wybitnych dziś profesorów piastujących ważne funkcje społeczne i naukowe na licznych uczelniach. Na Kongresie gościli Rektorzy i Prorektorzy dziewięciu uczelni, dziekani i prodziekani Wydziałów ponad dziesięciu uczelni, dyrektorzy i kierownicy 21 katedr prowadzących działalność w obszarze różnych dziedzin neuronauk. Gościli też dyrektorzy kilku krakowskich szpitali, kilkunastu ordynatorów oddziałów i lekarzy oraz wielu innych specjalistów prowadzących diagnozę i leczenie osób z różnorodnymi uszkodzeniami mózgu. W referatach prezentowanych osobiście, a także online przedstawiono nowatorskie wyniki diagnozy i terapii osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych schorzeń i uszkodzeń centralnego układu nerwowego”. Nowatorski wykład online wygłosił między innymi prof. Elkhonon Goldberg światowej sławy neuropsycholog z Nowego Jorku”.
Kongres zgromadził neuropsychologów, neurologów, neurochirurgów i lekarzy innych specjalności pracujących na rzecz chorych z różnorodnymi uszkodzeniami mózgu reprezentujących nie tylko różne ośrodki w kraju, nie tylko naukowców i praktyków, ale także przedstawicieli różnych pokoleń, dzięki czemu stanowił znakomitą okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów i dzielenia się wiedzą. Został oceniony jako bardzo ważne wydarzenie naukowe rozwijające neuropsychologię polską i światową.