fot. Natalia Czesak
10 lutego 2024 roku w siedzibie Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UKEN w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS, współorganizowana przez Wojewodę Małopolskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Krakowski Oddział Związku Sybiraków.
Po mszy świętej oraz złożeniu kwiatów pod tablicą Zesłańców Sybiru przy placu o. Adama Studzińskiego z asystą wojskową, udano się do Fortu „Skotniki”, gdzie odśpiewano hymn Sybiraków, odczytano listy kierowane do uczestników uroczystości od wicepremiera RP Władysława Kosiniaka-Kamysza i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień. Uczestnicy obchodów wzięli udział w projekcji filmu „Śladami polskich Sybiraków. Ekspedycja Masindi 2022 r.”.
fot. Hubert Chudzio
Całość dopełniło otwarcie kolejnej części wystawy „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej – Iran”, przygotowanej w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, który realizowany jest przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (priorytetowy obszar badawczy: Przymusowe migracje i zbrodnie przeciwko ludzkości. Pamięć i postpamięć w procesie edukacji).
fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
Podczas uroczystości dr Anna Hejczyk-Gołąb, dr Mariusz Solarz i dr Alicja Śmigielska (pracownicy Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) zostali odznaczeni Złotymi Odznakami za Zasługi dla Związku Sybiraków.