fot. Marcelina Woźnicka
Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek przedstawił 5 marca 2024 roku plan rozdysponowania środków pochodzących z subwencji ministerialnej na podwyżki wynagrodzeń pracowników uczelni. Na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 42,5 miliona złotych, a zmiany obejmą okres od 1 stycznia 2024 roku.
Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 23 lutego 2024 roku została zwiększona wysokość subwencji przyznanej Uniwersytetowi na 2024 rok o kwotę 42 519 400 złotych. Środki te mają zostać przeznaczone na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego. Dzięki dodatkowym funduszom możliwe będzie podwyższenie wynagrodzeń brutto pracowników uczelni średnio o 30% w grupie nauczycieli akademickich i o 20% w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Przyznane zwiększenie wysokości subwencji obejmuje środki na podwyższenie wynagrodzeń brutto wraz z pochodnymi od tych wynagrodzeń.
Podwyżka będzie miała charakter obligatoryjny, zostanie przeprowadzona centralnie a środki przeznaczone wyłącznie na poprawę poziomu przeciętnych wynagrodzeń zasadniczych pracowników uczelni, z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego, które obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku. Zmianie ulegnie wysokość dodatku funkcyjnego we wszystkich grupach. Wynagrodzenia zasadnicze pracowników zatrudnionych w ramach dodatkowego etatu w przypadku nauczycieli akademickich pozostaną na poziomie wynikającym z rozporządzenia Ministra Nauki w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej z 15 lutego 2024 roku.
Wedle wyliczeń Ministerstwa minimalne wynagrodzenie profesora od 1 stycznia 2024 roku ma wynosić co najmniej 9370 złotych. Warto zauważyć, że już dziś UKEN proponuje wyższe wynagrodzenia w tej grupie (10 150 złotych). Po wprowadzeniu nowej regulacji pobory profesorów wzrosną do poziomu 13 195 złotych, a więc wyniosą o 3825 złotych brutto więcej niż w założeniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Profesor uczelni z tytułem doktora habilitowanego otrzyma 9609,60 złotych, a więc o 1832,5 złote powyżej stawki proponowanej przez resort.
Jeśli związki zawodowe, do których rektor przesłał projekt, zaakceptują dokument, to wypłata środków nastąpi już na przełomie marca i kwietnia – z wyrównaniem za okres od stycznia do marca.