fot. Marcelina Woźnicka
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to ogólnoświatowa inicjatywa, służąca promowaniu idei „przedsiębiorczości”, w szczególności świadomego rozwoju, postaw przedsiębiorczych i kreatywnych, nastawiona na inspirowanie do podejmowania inicjatyw biznesowych czy zakładania i rozwijania własnego biznesu. Służą temu liczne i różnorodne przedsięwzięcia, których pomysłodawcami i organizatorami są przedsiębiorcy, instytucje publiczne, czy przedstawiciele ośrodków naukowych, przedsięwzięcia, w ramach których partnerzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od kilku lat do obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości włącza się również Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, oferując z roku na rok coraz bogatszą ofertę wydarzeń promujących ideę przedsiębiorczości.
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
Obecna edycja obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie miała miejsce 18–24 listopada 2024 roku i obejmowała szereg przedsięwzięć w postaci szkoleń, warsztatów i wykładów, odnoszących się do różnorodnych aspektów przedsiębiorczości, takich jak na przykład:
- warsztaty „Moja pierwsza praca – jak skonstruować CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?”,
- warsztaty „Przedsiębiorczość w zarządzaniu zasobem ludzkim. Dylematy kierownika zespołu”,
- warsztaty „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w identyfikacji sprawcy przestępstwa”,
- warsztaty „Jak korzystać z dostępnych danych statystyki publicznej do celów gospodarczych i społecznych?”.
Zwieńczeniem obchodów była IV Konferencja Naukowa, która odbyła się w 22 listopada 2024 roku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele instytucji publicznych, biznesu, zawodów prawniczych, krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych, a przede wszystkim cała społeczność akademicka Uniwersytetu. Uczestnicy wysłuchali wykładu inauguracyjnego „Ekoprzedsiębiorczość, chwilowa moda, czy nowy trend w gospodarce?”, wygłoszonego przez dr. Wojciecha Maciejewskiego, Kierownika zespołu badawczego Zespołu badań nad ekoprzedsiębiorczością i rolą przedsiębiorstw społecznych w zielonej transformacji w Instytucie Prawa Ekonomii i Administracji UKEN.
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
Następnie głos zabrali eksperci, zajmujący się poszczególnymi aspektami przedsiębiorczości w wymiarze naukowym i praktycznych, którzy zaprezentowali tematy:
- „Sektor MŚP w Polsce i jego Rzecznik. Działania Urzędu i jego konteksty” (dr Marcin Chmielowski, Pełnomocnik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców),
- „Małopolska w liczbach – przykłady wykorzystania danych statystycznych” (Agnieszka Szlubowska, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie),
- „Rejestracja znaków towarowych w teorii i praktyce” (Tomasz Biernacki, prawnik w JCJK Kancelaria Prawna w Krakowie),
- „Jak rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą?” (Andrzej Sławiński, Prezes Zarządu Biuro Rachunkowe SŁAWINSCY sp. z o.o. w Kielcach),
- „Plany zawodowe studentów V roku Uniwersytetu Komisji Edukacji Zawodowej w obliczu nadchodzącego wejścia na rynek pracy – wyniki ankiet” (dr Bogusław Balza, Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej, Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji UKEN).
Wszystkie wydarzenia towarzyszące Światowemu Tygodniowi Przedsiębiorczości cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników oraz uznaniem dla wysokiego poziomu merytorycznego prezentowanych zagadnień. Wzięło w nich udział 900 osób.