W nawiązaniu do artykułu z dnia 19 grudnia 2024 r. zamieszczonego w „Gazecie Wyborczej”, Kolegium Rektorskie UKEN stanowczo zaprzecza twierdzeniom w nim zawartych, wskazując, iż są to twierdzenia nieprawdziwe, naruszające dobra osobiste Uniwersytetu, członków Senatu, Rady Uczelni i jego władz. Wypowiedzi te uderzają także w samorządność studentów UKEN, przedstawicieli władzy sądowniczej i państwowej.
Władze rektorskie UKEN stanowczo takim działaniom się sprzeciwiają. Działania te są tym bardziej naganne, iż są inspirowane przez grupę pracowników naszego Uniwersytetu, którzy po raz kolejny starają się podważyć wybory przeprowadzone w Uniwersytecie, tym razem do Rady Uczelni.
W dniu 16 grudnia 2024 r., Senat UKEN, zgodnie z przysługującymi mu kompetencjami, dokonał w głosowaniu tajnym wyboru członków Rady Uczelni UKEN na kadencję 2025–2028. Prawidłowość przeprowadzenia tych wyborów od początku do końca nadzorowała Uczelniana Komisja Wyborcza, która potwierdziła ich zgodność z prawem. Ani do Uczelnianej Komisji Wyborczej, ani do władz Uczelni nie wpłynęły żadne protesty wyborcze.
Nowo wybrani członkowie Rady Uczelni na kadencję 2025–2028 zostali wybrani w demokratycznych wyborach, bezwzględną większością głosów, w zasadzie w obecności pełnego składu Senatu. Wybory zostały przeprowadzone w sposób tajny, gwarantujący swobodne oddanie głosu wszystkim Senatorom.
Był to świadomy i demokratyczny wybór dokonany przez Senatorów UKEN nowej kadencji.
Kwestionowanie tego wyboru przez osoby niezadowolone z jego wyniku, w tym przez kandydatów, którzy nie zostali wybrani, jest wyrazem frustracji tych osób, która jednak nie powinna przybierać formy tak rażąco nagannej i naruszającej dobro Uniwersytetu.
Takie działania podejmuje także członek Rady Uczelni obecnej kadencji prof. dr hab. inż. Artur Błachowski z Akademii Górniczo-Hutniczej, który otrzymał w głosowaniu senatorów ogólnie najmniejszą liczbę głosów, nieprzekraczającą nawet wymaganego progu wyborczego. Swoim działaniem prof. A. Błachowski rażąco narusza dyspozycję art. 18 ust. 4 ustawy PSWiN, który stanowi, iż członkowie rady uczelni kierują się dobrem uczelni i działają na jej rzecz.
Powyższe jednoznacznie przekonuje, iż agresywny atak przedstawiony w artykule „Gazety Wyborczej”, jest kolejną próbą zanegowania demokratycznie dokonanych wyborów organów Uniwersytetu, mający na celu destabilizację działania naszej Uczelni, która dzięki przeprowadzonym reformom, zapewnia stabilność zatrudnienia i studiowania, posiada bardzo dobrą sytuację finansową oraz stanowi przykład działania nowoczesnego, dobrze rozwijającego się i zarządzanego Uniwersytetu.
Mając na celu dobro nas wszystkich, władze rektorskie UKEN apelują o uszanowanie woli Senatorów UKEN wyrażonej w dokonanych wyborach do Rady Uczelni i zaprzestanie ataków, które przybierają tak nieakceptowalną formę i uderzają w Uniwersytet i całą jego społeczność. Prosimy również o uszanowanie samorządności Studentów UKEN, zaprzestanie Ich atakowania, zaczepiania i nagabywania oraz zaakceptowanie dokonanych przez Nich wyborów.
Równocześnie informujemy, iż w Uniwersytecie nie jest prowadzona żadna kontrola, w tym kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.
Prosimy osoby inspirujące powstanie przedmiotowego artykułu, w tym te, których wypowiedzi zostały w nim przytoczone, o refleksję na temat swojego działania i ostateczne zaprzestanie działań godzących w dobro naszego Uniwersytetu.
Prof. dr hab. Piotr Borek – Rektor
Dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UKEN – Prorektor ds. Studenckich
Dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN – Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju
Dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN – Prorektor ds. Nauki
Kraków, 20 grudnia 2024 r.