W 2024 roku w murach Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Biologii i Nauk o Ziemi) swoją działalność zainicjowało Polskie Towarzystwo Badań nad Kleszczami im. Prof. Krzysztofa Siudy.
Polskie Towarzystwo Badań nad Kleszczami to pierwsze w Polsce stowarzyszenie realizujące działalność naukową i upowszechniającą wiedzę z zakresu badań nad groźnymi pasożytami – kleszczami oraz diagnostyki i leczenia chorób odkleszczowych.
Inicjatorami i współzałożycielami towarzystwa są badacze kleszczy i chorób odkleszczowych związani na co dzień ze środowiskiem uczelni wyższych i placówek medycznych. Polskie Towarzystwo Badań nad Kleszczami tworzą biolodzy, lekarze, weterynarze, będący w większości nauczycielami akademickimi z wieloletnim doświadczeniem w działalności badawczej i edukacyjnej, specjaliści z zakresu zoologii, akaroentomologii medycznej, parazytologii i chorób zakaźnych, reprezentujący różne ośrodki badawcze.
Zarząd Główny PTBK tworzą: dr hab. Magdalena Nowak-Chmura, prof. UKEN z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (prezes), prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (zastępca prezesa), dr hab. Jerzy Michalik, prof. UAM z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (sekretarz), dr hab. Bożena Sikora, prof. UAM z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (skarbnik), dr hab. Dorota Kiewra, prof. UWr z Uniwersytetu Wrocławskiego (członek Zarządu).
Członkowie PTBK, mając świadomość, jak ważny jest dostęp do rzetelnych źródeł informacji opartych na dowodach naukowych, zarówno w aspekcie zdrowia publicznego, jak i poczucia bezpieczeństwa obywateli, pragną dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem w ramach społecznej odpowiedzialności nauki. Pierwszą okazją do tego będzie I Seminarium Naukowe Polskiego Towarzystwa Badań nad Kleszczami, które odbędzie się już 21 marca 2025 roku (online, MS Teams), do uczestnictwa w którym zapraszamy.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Badań nad Kleszczami.