źródło: MNiSW, fot. Mikołaj Kuras
19 lutego 2025 roku obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Święto to upamiętnia dorobek polskich naukowczyń i naukowców oraz ich wkład w rozwój światowej nauki. Data ta nie jest przypadkowa – to rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, który swoją teorią heliocentryczną zmienił bieg historii nauki.
Tego dnia odbyła się też Gala Nauki Polskiej. W trakcie tego najważniejszego dla polskiej nauki wydarzenia cztery badaczki z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie otrzymały prestiżowe Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wyróżnienia te przyznawane są w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej, za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej, za znaczące osiągnięcia w zakresie organizacyjnej.
W tym roku doceniono 150 osób, których praca ma kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej myśli naukowej i dydaktyki. Wśród nich znalazły się naukowczynie związane z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie:
- prof. dr hab. Jadwiga Cieszyńska-Rożek (Instytut Nauk o Zdrowiu UKEN) – nagroda za całokształt dorobku,
- prof. dr hab. Bożena Popiołek (Instytut Historii i Archiwistyki UKEN), dr hab. Urszula Kicińska, prof. UKEN (Instytut Historii i Archiwistyki UKEN), dr hab. Anna Penkała-Jastrzębska, prof. UKEN – nagroda zespołowa za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.
źródło: MNiSW, fot. Mikołaj Kuras
„Państwa osiągnięcia dowodzą, że polska nauka jest na światowym poziomie, a nasze uczelnie nieustannie się rozwijają. Zaangażowanie każdego z Państwa ma realny wpływ nie tylko na rozwój technologii, medycyny, gospodarki czy edukacji, ale także na codzienne życie milionów Polaków” – podkreślił Minister Marcin Kulasek, dziękując nagrodzonym za ich wkład w rozwój nauki.
Gratulujemy.