Wykład „Bernard Morin – matematyk nie zwykły” dr. hab. Edwarda Tutaja
Zapraszamy na wykład „Bernard Morin – matematyk nie zwykły” dr. hab. Edwarda Tutaja.
Organizator
Instytut Matematyki
Opowiadanie o kolejach życia, osobistego i zawodowego, tego niezwykłego matematyka, stworzy wykładającemu szansę do zastanowienia się wraz ze słuchaczami nad tym, czym jest matematyka, na czym polega jej piękno i powab, a także nad tym, na czym polega (powinno polegać) nauczanie matematyki.
W zamyśle wykład będzie opowieścią o życiu i matematycznych dokonaniach Bernarda Morin’a, niedawno zmarłego matematyka francuskiego (1931–2018). Nieco ponad pół wieku temu, pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia, wprawił On świat matematyczny w zdumienie dowodząc, że można w sposób gładki „przenicować” sferę w R3 (czego nie można zrobić z okręgiem!). Jest to niezwykle eleganckie twierdzenie, dowód Morina jest piękny, można rzec niezwykły. Ale najbardziej niezwykłe jest to, że ten wymagający wielkiej wyobraźni geometrycznej dowód obmyślił matematyk, który jako człowiek nie był „zwykły”, bo był niewidomy od czwartego roku życia.
Wykłady im. Anny Zofii Krygowskiej są organizowane od roku 2013 dla podkreślenia znaczenia matematyki w Uniwersytecie Pedagogicznym, zarówno w rozwoju badań naukowych w tej dyscyplinie, jak i w procesie kształcenia przyszłych nauczycieli. Odwołując się do postaci Profesor Anny Zofii Krygowskiej – twórczyni polskiej szkoły badań naukowych w zakresie dydaktyki matematyki, nawiązujemy jednocześnie do misji Uniwersytetu Pedagogicznego, którego podstawę działania stanowi zasada jedności nauki, dydaktyki i wychowania.
W wykładzie będzie można uczestniczyć na platformie Zoom.
Wspierane przez iCagenda