VIII Konferencja Jaspersowska „Karl Jaspers: filozofia polityki – wobec wojny i pokoju”

VIII-Konferencja-Jaspersowska-Karl-Jaspers-filozofia-polityki-wobec-wojny-i-pokoju
Kategoria
Nauka
Termin
16 listopada 2023 - 17 listopada 2023

 

Tematem VIII Konferencji Jaspersowskiej, odbywającej się w 140 rocznicę urodzin Karla Jaspersa, jest filozofia polityki Karla Jaspersa i jej aktualność.

Gwałtowny rozwój politycznej twórczości Jaspersa nastąpił po zakończeniu drugiej wojny światowej i był w znacznym stopniu jej rezultatem. Bezpośrednim motywem jego politycznego zaangażowania była konieczność moralnej i politycznej naprawy, idea „zwrotu”, do którego Jaspers przekonywał Niemcy. Wtedy ukazała się jego głośna rozprawa, „Problem winy” (1946), a później prace kontynuujące ten temat, między innymi „Wohin treibt die Bundesrepublik” (1967). Ideę naprawy Jaspers rozszerzył z czasem na całą ludzkość. Ukazuje to książka pisana w okresie zimnej wojny, „Die Atom-bombe und Zukunft des Menschen” (1958). W niej Filozof szczególnie skupia się na zagrożeniach jakie płyną z użycia broni jądrowej i wybuchu wojny nuklearnej. Rozważa możliwości uniknięcia katastrofy ludzkości, z perspektywy zarówno politycznej, jak i moralnej. Te rozważania przenika troska o ludzkość i niepokój o człowieka zagrożonego z jednej strony, bombą atomową, a z drugiej, nie mniej groźnym totalitaryzmem.

Pytania o to, czy Jaspersa idee demokracji, wolności, rozumu ludzkiego mogą dziś przewodzić myśleniu politycznemu, czy jego polityczny plan światowego porządku jest we współczesnej epoce realny, na ile jest także moralnym apelem – te pytania mogą uzyskać interesującą odpowiedź, jeśli, w zamierzeniu organizatorów, podczas Konferencji poglądy polityczne Jaspersa zostaną skonfrontowane z koncepcjami politycznymi innych współczesnych myślicieli.

Komitet organizacyjny
prof. dr hab. Czesława Piecuch
dr Paweł Wójs
dr Maciej Urbanek

Zgłoszenie tematu wraz z abstraktem (około 1000 znaków) prosimy przesłać do 10.09.2023 roku mailem do sekretarza dr. Pawła Wójsa (pawelwojs@gmail.com) lub na adres: Instytut Filozofii i Socjologii UP, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków. O przyjęciu zgłoszenia organizatorzy poinformują do 15.09.2023 roku. Opłata konferencyjna wynosi 200 złotych. Obrady planowane są w formie hybrydowej.

 
 

Wspierane przez iCagenda