Konferencja „Synergia słowa i działania II. Queerowanie cyber- i popkultury. Nowe kultury sprzeciwu, oporu i kontestacji”
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza na konferencję „Synergia słowa i działania II. Queerowanie cyber- i popkultury. Nowe kultury sprzeciwu, oporu i kontestacji”.
Tytuł wydarzenia nawiązuje do konferencji „Współczesne praktyki czytania, animacji i współtworzenia kultury czytelniczej”, która odbyła się po raz pierwszy w roku 2022. Tym razem konferencja będzie miała charakter zdalny i odbędzie się na platformie MS Teams.
O tematyce konferencji: termin queer rozumieć można jako różnorodne praktyki oporu, sprzeciwiające się normatywizującej asymilacji i służące dekonstrukcji opresyjnych norm płci i seksualności. Na początku lat 90. XX wieku pisano o tożsamości queer jako o otwartej mieszance możliwości, szczelin, kolizji, dysonansów, pomyłek i nadmiarowych znaczeń, rozpatrywanych w kontekście indywidualnych tożsamości. Współczesne polityki queerowe definiowane są jako narzędzie świadomego działania, projekt społeczny, ukierunkowany na poszukiwanie alternatywnych narracji na temat rzeczywistości, mających prowadzić do tworzenia bardziej inkluzywnych społeczności. Queerowanie można zatem rozumieć jako podejście polityczne, etyczne, estetyczne, sposób interpretacji lub widzenia świata, perspektywę lub orientację, a także strategię identyfikowania lub deidentyfikacji tożsamości, która jest realizowana w przestrzeni cyber- i popkultury.
Wspierane przez iCagenda