18. Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
Miejsce: Rynek Główny | Miejscowość: Kraków
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie organizowany od 2000 roku przez uczelnie akademickie i instytuty Polskiej Akademii Nauk jest wydarzeniem popularyzującym naukę i sztukę. Celem Festiwalu jest prezentacja osiągnięć naukowych i artystycznych, ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływu na jakość życia.
Idea Festiwalu zrodziła się podczas przygotowań do obchodów 600. roku działalności Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był głównym organizatorem imprezy w latach 2000-2004. Sukces pierwszej edycji Festiwalu zachęcił organizatorów do kontynuowania przedsięwzięcia w następnych latach. Z roku na rok Festiwal przyciągał coraz większe rzesze zainteresowanych oferując bogatszy repertuar wydarzeń w coraz atrakcyjniejszej formie. W latach 2005-2007 pieczę nad Festiwalem sprawowała Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Festiwalowe miasteczko namiotowe zostało przeniesione wówczas na Rynek Główny, a wszelkie wykłady, spotkania i panele dyskusyjne organizowane były w obiektach poszczególnych uczelni. Od 2008 roku koordynatorami głównymi Festiwalu byli kolejno: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej.
Decyzją Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa głównym organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Tradycyjnie kulminację Festiwalu stanowi trzydniowe spotkanie w Festiwalowym Miasteczku Naukowym na Rynku Głównym w Krakowie (17-19 maja 2018), podczas którego odbędą są pokazy, konkursy oraz prelekcje. Na powierzchni 1300 m2 zlokalizowanych jest około 40 namiotów wystawienniczych zapewniających uczestnikom komfort niezależnie od pogody. Wszyscy zainteresowani: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze – Krakowianie, Małopolanie i turyści mają okazje oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w pokazach, konkursach i licznych prelekcjach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów. W centralnym miejscu Miasteczka Festiwalowego usytuowana jest scena główna, na której odbywają się konkursy, prezentacje, pokazy, występy artystyczne. Na terenie Miasteczka i w siedzibach współorganizatorów organizowane są aktywności: imprezy estradowe, imprezy sportowe, koncerty, konferencje, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spotkania, warsztaty, wykłady oraz wystawy.
Mapa
Wspierane przez iCagenda