Ogólnopolska konferencja naukowa „Filozofa w twórczości Stanisława Lema, edycja III: Antropologia”
Miejsce: Uniwersytet Pedagogiczny | Miejscowość: Kraków
Stanisław Lem był pisarzem o wysokich aspiracjach filozoficznych, o czym świadczą zarówno jego dzieła eseistyczne, jak i beletrystyka, kwalifikująca się w przeważającej mierze do gatunku science fiction. Tę ostatnią, jak sam przyznawał, traktował jako próbę wykroczenia poza obręb tego, co aktualnie znane. Jego wizje przyszłości były więc swoistymi eksperymentami myślowymi, które konstruował w oparciu o swoje ogólne przekonania dotyczące globalnych procesów cywilizacyjnych, a zwłaszcza związków między nauką i techniką a kulturą. Z przekonaniami tymi wiązała się ściśle pewna wizja człowieka, prezentowana także w eseistyce.
Autora Solaris nazywa się czasem humanistą mizantropem. To nieco paradoksalne określenie odzwierciedla napięcie, które daje się wyczuć między głębokim pesymizmem poglądów na temat natury gatunku Homo sapiens a konstrukcją bohaterów prozy Lema, którzy ostro kontrastują z wizerunkiem „Ohydka Szaleja”. Także ostatecznie negatywna ocena projektu autoewolucji, motywowana obawą przed utratą fizjologicznych podstaw kultury, świadczy o ambiwalencji, którą cechował się stosunek pisarza do „drapieżnej małpy”. Być może źródeł tej ambiwalencji należy szukać w przeżyciach z czasów II wojny światowej, jak i w powojennym poczuciu niepewności egzystencji.
Trzecia edycja cyklu konferencji poświęconych filozoficznym wątkom w twórczości Stanisława Lema dotyczyć będzie antropologii. Wśród tematów wystapień znajdą się wątki inności i obcości, problematyka transplantacji, zagadnienia obecności zła w naturze ludzkiej i przypadkowości ludzkiego losu, kwestia autoewolucji i pragnienia nieśmiertelności, a także skomplikowane związki myśli i twórczości pisarza z polityką. Swoje wystąpienia prezentować będą między innymi Agnieszka Gajewska (autorka monografii Zagłada i gwiazdy) i Wojciech Orliński (autor biografii Stanisława Lema Życie nie z tej ziemi). Pod koniec pierwszego dnia konferencji odbędzie się panel wspomnieniowy, w którym wezmą udział Tomasz Fiałkowski i Jerzy Jarzębski, natomiast w trakcie drugiego dnia odbędzie się rozmowa na temat planowanej antologii Filozoficzny Lem.
Organizatorami konferencji są: Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział w Krakowie.
Komitet organizacyjny tworzą: Jakub Gomułka (IFiS UP), Filip Kobiela (PTF), Jakub Palm (IFiS UP), Zofia Sajdek (WF UPJPII) i Szymon Kloska (KBF).
Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Mapa
Wspierane przez iCagenda